Bulgaristanbul Forum Ana Sayfa


Forum Ana Sayfa Kimler Online E-Mail Arkadaş listemi göster Profilim
Geri git   Bulgaristan Göçmenleri Forumu > Bulgaristan > Bulgaristan Genel Bilgiler
Ana Sayfa Site İstatistikleri Dosya & Resim Yükleme Oyunlar Bugünki Mesajlar Bulgaristanbul mp3

Bulgaristan Genel Bilgiler Bulgaristan ile ilgili diğer kategorilere uymayan genel bilgiler burda yayınlayabilirsiniz

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 15-10-2008, 09:05 PM   #1
Profil
Sevdalin
Banned
Avatar Yok

 
Üyelik tarihi: Sep 2008


Nerden: istanbul pendik


Mesajlar: 1,658

Rep Puanı: 1
Rep Derecesi :
Sevdalin is an unknown quantity at this point

Cinsiyet:
Uye No:3592
Sevdalin - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bulgaristan Türkleri Manifestosu....

[Linkleri Sadece Kayıtlı Kullanıcılar Görebilir... Kayıt Olmak İçin TIKLAYINIZ ! ]


BULGARİSTAN TÜRKLERİ MANİFESTOSUSınırın her iki yakasında yaşayan Bulgaristan Türklerinin bir bayrağının olmayışının bir sebebi var mı ?

Gayet tabii ki Türkiye de yaşayan Türklerin bayrağı Türk bayrağıdır, peki yaa Bulgaristan da yaşayan Türklerin bayrağı Bulgaristan bayrağı mıdır ?

Tarihte kurulan ilk Türk Cumhuriyeti Batı Trakya Türklerinin kurduğu Batı Trakya Türk Cumhuriyeti ( B.T.T.C.) olup bu devletin bir bayrağı, milli marşı, ordusu ve milli sınırları ile bir devlette olması gereken tüm teşkilatlara sahip idiler, günümüzde de Batı Trakya Türklerinin savunduğu bayrak ve sınır B.T.T.C. tarafından belirlenen bayrak ve sınırla birebir örtüşmektedir.
Batı Trakya da ki Türklerin takribi nüfusu:200,000 kişidir.
Böylesi bir durumda Batı Trakya Türklerini temsil eden bayrak; Batı Trakya Bayrağı mıdır ? yoksa Yunan Bayrağı mıdır ?

Ayrıca Moldovya sınırları içerisinde yaşayan Gagauz (Gök oğuz) Türklerinin sahip olduğu bir özerk yönetim yeri var olup, Gagauzya özerk yerinin bir bayrağı, milli marşı ve milli sınırları vardır.Gagauzya Türklerinin takribi nüfusu:200,000 kişidir.
Böyle si bir durumda Gagauz Türklerini temsil eden bayrak Moldovya bayrağı mıdır yoksa Gagauzların kendi milli bayrağıdır.

Kırım da yaşayan Türklerin (Tatarların) Kırım özek meclisi yönetimi içerisinde ayrılmış bir sınırlı kontenjana sahip olup, milli bayrağı ve milli marşı vardır. Kırım Türklerinin (Tatarlarının) takribi nüfusu:300,000 kişi.
Ve gene böylesi bir durumda Kırım Türklerini ( Tatarlarını ) temsil eden bayrak Ukrayna bayrağı mıdır yoksa Kırım Türklerinin milli bayrağı mıdır ?

Yukarıda değinmeğe çalıştığım husus Batı Trakya Türklerinin bir bayrağı; Gagauzya Türklerinin bir bayrağı; Kırım Türklerinin bir bayrağı varda Bulgaristan Türklerini temsil eden, neden bir bayrağın bile olmamasıdır.

Evlad-ı Fatihanların tümünün ortak bayrağı Osmanlı imparatorluğunun yıkılmasından sonra Türkiye Cumhuriyetinin resmi bayrağı olmuştur ve sonsuza kadar da öyle olacaktır.Osmanlı devletinin son devrelerinde gerek Balkanlarda gerekse Kafkasya ve diğer bölgelerde müstakil Türk devletlerinin tarih sahnesine çıktıklarını görüyoruz. Bu akımın yani müstakil Türk devletlerinin öncüsü Batı Trakya Türkleri olup onu; Azerbaycan ( Kuzey / Güney) , Türkiye, Hatay , Doğu Türkistan , K.K.T.C. takip etmiştir, ne yazık ki Bulgaristan Türkleri müstakil Türk devletleri akımını kaçırmıştır !

Bugün Gagauzya Türklerinin 200,000 nüfus ile sahip olduğu self-determinasyon hakkına acaba Bulgaristan Türkleri 2,000,000 luk nüfus ile sahip midir ?

Bu konuda çok farklı yorumlar yapılabilir, birbiri ile alakalı ve alakasız bir çok bağlantı kurulabilir, fakat yapılan tüm bu fikir ayrılıklarının bizi bir neticeye götürmeyeceği aşikardır.Dolayısı ile bizim yani sınırın her iki yakasında ki Bulgaristan Türklerinin bir an evvel kendi bünyemiz içerisinde tam bir fikir birliğine vararak;

1- Bulgaristan Türklerini temsil eden bir milli bayrak (Hatay dev. bayrağı ol.)
2- Bulgaristan Türklerini temsil eden bir milli marş (İstiklal Marşı olabilir)
3- Bulgaristan da ki Türklerin nüfus dağılımını ve yerleşimini gösteren, her Bulgaristan Türkünün’’ benim milli sınırlarım bu dur diyebileceği’’ bir milli sınır harita üzerinde teşkil edilmeli ve ön koşulsuz olarak kabul edilmelidir.

Hatay Cumhuriyetinin anavatan Türkiye ile birleşmesi hususunda en büyük gayret ve çabayı Gazi ATATÜRK göstermiş olup eski adı ile Sancak devletine Hatay ismini ve kendi çizmiş olduğu bayrağı vermiştir. Türkiye Cumhuriyetinin bayrağı ile Hatay devletinin bayrağı birebir aynı olup tek farkı yıldızın içinin boş olmasıdır. Hatta rivayet odur ki G. ATATÜRK; Hatay ile Türkiye birleştiği zaman yıldızın içini doldurun demiştir !

Nite kim G. ATATÜRK ne yazık ki Hatayın Anavatan ile birleştiğini göremedi fakat Anavatan ile nasıl birleşilebileceğini gösterdi. Bu bayarak bugün kullanılmamaktadır ve kelimenin tam anlamı ile bu bayrak bugün hudutlarımız
Haricinde kalan, önce Osmanlı dan sonra da GAZİ MUSTAFA KEMAL TÜRKİYE’SİN den bizlere miras kalan Evlad-ı Fatihanları Anavatan Türkiye ile birleştirecek yegane bayraktır.

Benim kendi şahsi fikrimce eski Hatay devletinin bayrağı Bulgaristan Türklerinin sahiplenebileceği, özümseyebileceği ve gururla taşıyabileceği bir bayraktır.

Buradan öncelikle Bulgaristan Türklerinin gerek yurtiçi gerekse yurtdışı teşkilatları( vakıf – dernek- kulüp- federasyon- radyo- gazete-televizyon- sanal iletişim gereçleri) ile başlatacakları çalışmalar neticesinde yukarıda belirtmiş olduğum ön koşulsuz 3 maddeyi sağlanabilecek en geniş katılım ile gerekirse halk oylaması – referanduma götürecek anketlerin yapılması yazılı ve görsel iletişim araçları ile sağlanmalıdır.

Ancak bu şekilde kendi milli varlığımızı Bulgaristan sınırları içerisinde TÜRK olarak; kendi bayrağımız, milli marşımız ve çizilecek olan milli sınırlar ile muhafaza edebiliriz.Hatta ve hatta ilk 3 maddenin yerine getirilmesinden sonra self-determinasyon (geleceklik hakkı- ulusların geleceklerini kendilerinin tayin etmesi ilkesi) hakkının kazanılması hususunda çaba gösterilmeli ve Hak verilmez alınır ilkesine uygun hareket edilmelidir.

Değinmeden geçemeyeceğim bir hususta kısa adı İngilizce UNPO olan devletsiz milletler teşkilatıdır.Bu teşkilat Birleşmiş milletlerin bir organı olup merkezi Hollanda’nın The hague şehrinde bulunmaktadır.UNPO ya üye bazı balkan ülkelerinden örnekler vermek istiyorum:

1-Romanya da yaşayan Macarlar
2-Makedonya da yaşayan Arnavutlar
3-Arnavutlukta yaşayan Yunanlılar
4-Sancak Müslümanları
5-Kosova
6-Gagauzya
7-Kırım Türkleri

Yukarıda vermiş olduğum örneklerden de anlaşılacağı gibi balkan coğrafyası içerisinde en geniş Türk nüfusuna sahip olan Bulgaristan Türkleri bu teşkilata üye olmamışlardır. Gagauzya Türkleri ile aynı nüfusa sahip olan Batı Trakya ve Makedonya Türkleri ile Gagauzyanın yarı nüfusuna sahip olan Romanya Türkleri de bu teşkilata üye olmamışlardır. Olayın daha vahim tarafı ise Bulgaristan da Türkleri temsil ettiğini iddaa eden siyasi partilerin vakıf-dernek ve federasyonların bu teşkilata üye olunması konusunda herhangi bir girişimde bulunmamalarıdır.

Kanaatimce olayın en acı tarafı da budur.

Peki UNPO’ya üyelik Bulgaristan Türklerine ne kazandırır ?

Öncelikle uluslar arası alanda temsil edilme, tanınma ve kabul görme olanağının sağlanmasıdır. Ayrıca self-determinasyon( milletlerin kendi geleceğini belirlemesi) hakkına giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olduğu kanısındayım.

UNPO ya üye 69 millet bulunmaktadır.Neden 70. millet Bulgaristan Türkleri olmasın ?

Bulgaristan Türklerinin kendi geleceğini tayin etme vakti gelmiştir self determinasyon hakkı uluslar arası alanda kabul görmüş bir haktır ve bu hak sonuna kadar kullanılmalıdır.

Bulgaristan Türkleri bir parti başkanının dudakları arasından çıkacak birkaç kelime ile kaderini teslim ve tayin etmemelidir.

Yerli ve yabancı bir çok basın kuruluşunda Bulgaristanda ki Türklerin hükümette ve yönetimde yeterince söz sahibi olduğu ! gibi yanlı ve yanlış haberlere yapılarak milletimiz üzerine psikolojik harb yöntemleri ile baskı kurup etki altına alınmağa çalışılmaktadır.Bu tür yanlış haberlere ulusumuzun itimat etmeyeceğine şüphe yoktur.

Atalarımız boşuna dememiş; ‘’görünen köy kılavuz istemez’’ geldiğimiz durum ortada Bulgaristan meclisi içerisinde ki Türk milletvekillerinin sayısı arttıkça sanki sesimiz kısılıyor etkinliğimiz azalıyor ! Oysa ki bunun tam tersi olması gerekmez mi idi ! O halde yanlış giden bir şeyler var…

Komünist sistemin yıkılmasından bu yana Bulgaristan Türklüğü açısında değişen ne oldu;
1- Seçmeli Türkçe dersi
2- Hangi ismi alırsan al (artık fark etmez)
3- Mecliste ne yaptığı belli olmayan bir yığın insan

Günümüz de Türkiye ye dayatılan kürtçe resmi dil olsun yahut kürtçe 2. dil olsun gibi yaptırımlar neden Bulgaristana Türkçe resmi dil olsun yahut 2.dil Türkçe olsun gibi yaptırımlar dayatılmıyor.Peki bugün Bulgaristan da hangi Türk siyasi partisinin Türkçenin resmi dil olması konusunda bir girişimi oldu ?


Türkiye de yaşayan bir Bulgaristan/Balkan Türk’ü olarak self-determinasyon hakkının Bulgaristan Türklerinin en doğal hakkı olduğu düşüncesindeyim ve bu düşüncemi sizlerle paylaşarak tüm Bulgaristan Türklerinin bu hakka kavuşmalarını ve milli iradeye sahip kişiler tarafından sevk ve idare edilmelerini dilerim….

Bakın ulu önder GAZİ ATATÜRK ne diyor; ‘’Oraları özbeöz Türk toprağıdır, ileride Türkiye Cumhuriyetinin Tuna Vilayeti olacaktır’’ bu cümle ile Bulgaristan Türklerine bundan tam 85 sene önce G. ATATÜRK tarafından gösterilmiş bir hedef vardır, tüm amaç ve gayemiz bu hedefe ulaşmak olmalıdır
Bizi bu haktan mahrum etmeye çalışanlar dün olduğu gibi bugünde olacaktır…

Milletimizin geleceğini gene milletimizin hür iradesi tayin edecektir.

Bu bildiri ile gerek Bulgaristan da gerekse Türkiye de ki Bulgaristan Türklerini temsil eden en geniş katılımlı siyasi parti - federasyon ve konfederasyonlara sesleniyorum; bu bildiri halka ve imzaya açıktır.


Konu Sevdalin tarafından (25-10-2008 Saat 12:48 AM ) değiştirilmiştir..
Sevdalin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-10-2008, 09:54 PM   #2
Profil
bg_edost
Usta Üye
 
bg_edost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

 
Üyelik tarihi: Mar 2008


Nerden: esenyurt-istanbul

Yaş: 19

Mesajlar: 1,818

Ruh Hali:
Rep Puanı: 1
Rep Derecesi :
bg_edost is an unknown quantity at this point

Cinsiyet:
Uye No:39
Standart

paylaşım için saol..........
__________________
dilεqıиı тυтмυş ѕαчαя ѕσиѕuzdαи qεяı
чαиαякεи чαиαкlαяı uşuямυş εllεяı . .*
bg_edost isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-10-2008, 12:12 PM   #3
Profil
kocamacır
Usta Üye
 
kocamacır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

 
Üyelik tarihi: Jun 2008


Nerden: istanbuL/k.çekmece

Yaş: 20

Mesajlar: 3,131

Ruh Hali:
Rep Puanı: 0
Rep Derecesi :
kocamacır is an unknown quantity at this point

Cinsiyet:
Uye No:1208
kocamacır - MSN üzeri Mesaj gönder kocamacır isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder
Standart

teşekkrler..!!
kocamacır isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Üye olmadan yeni konu açıp soru sorabilirsiniz
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:00 AM .


Powered by vBulletin Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.| Bulgaristan |

Bulgaristanbul Site Haritası
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 103, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 62, 85, 59, 66, 60, 61, 68, 63, 64, 65, 83, 73, 67, 69, 70, 71, 72, 87, 77, 74, 75, 76, 78, 79, 80, 82, 91, 89, 86, 88, 90, 92, 94, 98, 95, 97, 96, 99, 105, 106, 100, 101, 104, 107, 108, 109, 112, 110, 113, 111, 114, 115,