Bulgaristanbul Forum Ana Sayfa


Forum Ana Sayfa Kimler Online E-Mail Arkadaş listemi göster Profilim
Geri git   Bulgaristan Göçmenleri Forumu > Bulgaristan > Bulgaristan Turizm
Ana Sayfa Site İstatistikleri Dosya & Resim Yükleme Oyunlar Bugünki Mesajlar Bulgaristanbul mp3

Bulgaristan Turizm Bulgaristan turizmini bu kategoride inceleyebilirsiniz

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 17-02-2011, 07:05 PM   #1
Profil
seliora
Super Moderator
Avatar Yok

 
Üyelik tarihi: Jan 2011


Nerden: Sofia Studentski Grad


Mesajlar: 119

Ruh Hali:
Rep Puanı: 17
Rep Derecesi :
seliora is on a distinguished road

Cinsiyet:
Uye No:10378
Standart Bulgaristan Termal Turizm'i Keşfetti

Bulgaristan, şifalı kaplıca suları bakımından zengin bir ülke. Ülkedeki şifalı sular bel ve kemik rahatsızlıklarının yanında merkezi ve çevresel sinir sistemi hastalıklarına iyi geliyor.

Kaplıca için Pavel Banya, zaman olarak eylül ayı tercih ediliyor. Şifalı sular sayesinde Bulgaristan, yabancı turistlerin yeni gözdesi haline geldi.

İklim olarak dağ, deniz ve kaplıca turizmini birleştiren bir yapıya sahip olan Bulgaristan son yıllarda yabancıların tatil gözdesi oldu. Cumhurbaşkanlığı için hazırlanan 10 yıllık gelişim stratejisinde ülkenin petrol değerinde doğal suya sahip olduğu ve bu yönde çalışmalar yapıldığı takdirde Bulgaristan'ın Avrupa'nın kaplıca merkezi olabileceği belirtildi. Aynı raporda, Bulgaristan'ın bu değerli kaynak sularının sadece yüzde 20'sini değerlendirebildiği, geri kalanının ise boşa aktığı hatırlatıldı. Gayri menkul şirket yetkilileri yabancıların, mineral sulara yakın, sakin ve doğal ortamlarda ev satın aldıklarını ve bu sayının gittikçe arttığını söylüyor. Yetkililer, Bulgaristan'daki mineral su kültürünün, ülkedeki çok sayıda ve içerik bakımından kaliteli kaplıcalar sayesinde yeni yeni geliştiğini söylüyor.

Uzmanlar, mineral suların çoğunun termal (sıcak) olmasının ve ülkenin termal sular ile tedavi geleneklerine sahip olmasının yabancılara cazip geldiğini vurguluyor. İçerdikleri minareller bakımından şifalı kaplıcalara Almanya ve Avusturya Sağlık Kasaları, kendi vatandaşlarını tedaviye gönderiyor.

Yabancılar gülü tercih ediyor
Zlatni Pyasatsi'de bulunan beş yıldızlı Helios Oteli, Afrodita Beauty Spa merkezi müşterilerine sayısız denecek kadar çok imkan sunuyor. Merkez, klasik doğal su programlarının yanı sıra antiromatizma, zayıflama, selülit ve cild bakımı gibi tedavi programları sunuyor. Otelin SPA uzmanlarından Antoniya Stoyanova, Zaman' a yaptığı açıklamada, SPA prosedürler arasında vücut için terapik özellik taşıyan mikro yosun ile program yapıldığını aktardı. Stoyanova, merkezde eterik bitkilerle aromaterapi, cildi gençleştirmeye birebir yaradığı iddia edilen süt esansı ile terapi uygulaması, altın ve inci esans terapisinin yer aldığını belirtti. Bulgar müşterilerin lüks olan bazı egzotik terapileri tercih ettiğini belirten Stoyanova, bunlara örnek olarak ısıtılmış volkanik taşlarla masaj, süt veya kırmızı üzüm aromalı banyolar, bedenin etrafını kahve ve çikolata esansı ile sarma gibi prosedürleri sayıyor. Stoyanova, 'Yabancılar geleneksel Bulgar uygulamalarını tercih ediyor. Bize ait orjinal metod ve ürünleri arıyorlar. Mesela yabancı turist kadınlar gül esanslı banyoyu, erkekler yabani sardunya (zdravets) bitkisi ile banyo yapmayı, gül yağı ile masajı, şifalı çamur kullanmayı çok seviyor.' dedi.

Kaplıca banyosu nasıl yapılmalı?
Mineral termal suların ve bunlara ait çamurların, banyo, içme ve solunum yolu ile kullanılması, fizik tedavi, rehabilitasyon, beden eğitimi, masaj, psikoterapi, diyet vb. yan tedavilerle birleştirilmesi ile oluşturulan prosedür uygulamalarının uzman doktor denetiminde yapıldığı sağlık tesislerine kaplıca denilmektedir. Kaplıca tedavisi en başta kaplıca suyunun kullanılmasına dayanmaktadır. İnsan vücudununkine yakın, 35- 38°C aralığında sıcaklığa sahip olan kaplıca suları ile yapılır, genelde önerilen yönteme göre belli zaman aralıklarında termal su ile dolu bir banyo küvetine veya havuza girilerek gerçekleştirilir. Genel olarak, banyo suyunun sıcaklık derecesi vücut hararetinde, 38ºC - 40ºC dereceyi geçmemelidir. Kalp krizi (İnfarkt) ve beyin kanaması (insult) geçirenler için suyun kesinlikle sıcak olmaması ve vücut ısısında kullanılması gerekiyor. Genelde mineral sular, kalp hastalarına kanın daha kolay kalbe gitmesini sağladığı için olumlu etki yapıyor. Dolu mide kalbi zorluyor. Kaplıca suyu prosedürü de kendi başına bir zorluk olduğundan yapıldıktan sonra yarım saat ile bir saat arasında istirahat edilmesi gerekiyor.

Hangi mineral sular içilebilir?
Mineral sular insan için gerekli birçok mikro ve makro elementler içermesine rağmen, her mineral su her gün içilemiyor. Günlük tüketime düşük mineral seviyesine sahip olan sular uygundur. Kaynak suları yer kürenin kilometrelerce derinliğinden geldiği için insan için zararlı mikroorganizmalar barındırmıyor. Ayrıca suların şişelemesi yapıldıktan sonra hiç bir kimyasal değişime uğramayarak uzun süre muhafaza edilebiliyor. Sofya'da çıkan suyun bağırsaklara etkili olduğu biliniyor. Daha çok kükürt bulunan su insan için eklemlere ve cilt hastalıklarına, flor olan sular ise diş bozukluklarına ve kemik erimesine faydalı oluyor.

Kaplıcalar en çok hangi hastalıklarda etkili oluyor
Mineral maddeleri içeren suyla tedavi yöntemi eskiden beri bilinmektedir. Ülkedeki değerli şifalı sulardan yararlanan Yunan ve Romalılar, suların bulunduğu mekanlara yerleşim yerleri kurmuşlardır.

Sofya, Hisar, Velingrad, Devin ve Bankya gibi şehirlerde bulunan eski çağ kalıntıları bunu ispatlamaktadır. Ülkede çok sayıda mevcut olan kaplıcalar, içerdikleri mineraller, sıcaklık ve basınç seviyesine göre farklı hastalıklara iyi gelmektedir. Antoniya Stoyanova, doğal su ve şifalı çamurla en iyi tedavi edilen hastalıkların bel ve kemik rahatsızlıklarının yanında merkezi ve çevresel sinir sistemi hastalıkları olduğunu vurguluyor.

En az 10 günlük program yapılmalı
Tedavi esnasında günde en fazla iki kez banyo tercih edilmelidir. Banyo sayısı haftada 4- 7 gün arasında değişebilir. Banyo günlük veya günaşırı yapılır. Günlük banyolarda haftada bir gün ara verilir. Banyo süresi ortalama 5 - 25 dakika olarak belirlenir. Süre başlangıçta az tutulur, giderek artırılır. Kaplıcalarda toplam banyo sayısı ortalama 15 - 21 olmalıdır. Mineral su tedavisinde süre en az 10 gün, en fazla 20 olarak tercih edilir. Gerekli faydayı sağlamak için 3 haftalık bir tedavi ve en az 21 banyo önerilmektedir. Birinci banyo kahvaltıdan önce aç iken veya kahvaltıdan 1 saat sonra, ikinci banyo akşam yemeğinden 2 saat önce yapılması halinde azami derecede fayda sağlanır.

Termal banyo aç iken yapılmalı
Sıcak su banyolarına tok iken girmek sakıncalıdır. Banyolar kesinlikle, sabahları aç ya da hafif bir kahvaltıdan bir saat sonra veya akşamları yemekten iki saat önce yapılmalıdır. Termal havuz içinde yüzülmemeli, fazla hareket etmeden dik veya oturur pozisyonda durulmalıdır. Fazla hareket dolaşım sisteminde aşırı yüklenmelere sebep olur. Su içi egzersiz yapılacaksa vücudun ne sıcak ne de soğuk hissettiği 34ºC - 35ºC veya daha düşük sıcaklıklarda sular kullanılmalıdır. Kesinlikle daha sıcak sularda egzersiz yapılmamalıdır. Suyun kaldırma kuvvetinden dolayı su içinde egzersiz kolay yapılır. Su içinde hareket deriden mineral ve gaz emilimini artırır. Ayrıca tedavi süresince vücudu soğuktan korumalıdır.

Kaplıcaların başlıca faydaları
Kaplıca aslında arınma ve temizlenmeyle birlikte bünyenin güçlenmesini sağlar. Kişi, hastalıkların olumsuz etkilerini üzerinden atabilir. Kaplıcanın bulunduğu iklimin etkilerinden yararlanılır. Mineral sular ucuz bir güzellik iksiridir. Bedeni toksinlerden, serbest radikallerden arındırıp, psikolojik rahatlama meydana getiriyor. Suyun içerdiği magnezyum ve potasyumun hücre yenileme ve söktürücülüğü sayesinde cilt için hem içme kürü hem de banyo kürü olarak kullanıldığında cilt sağlığı ve güzelliğinde önemli iyileşmeler sağlar. Kan dolaşımını arttırarak ciltteki yorgun ve solgun görünümü yok eder, canlı bir görünüm kazandırır. Ayrıca ciltteki akne ve sivilcelerin tedavisinde etkilidir.

NOİ programlarından nasıl yararlanılabilir?
Sosyal Sigorta Kurumu NOİ'nin anlaşma imzaladığı 44 rehabilatasyon ve dinlenme tesislerinde bu yıl 50 bin 600 kişi verilen hizmetten yararlanıyor. NOİ'nin kaplıca tedavi merkezlerinde sağlık programlarından yararlanabilmek için hasta olan şahsın sağlık primlerini devamlı olarak yatırmış olması gerekiyor. Sonra, hastanın aile doktoru hastalık için NOİ'ye yönlendirme başvurusu yapıyor. Bu yönlendirmenin bir ay geçerliliği olduğu için bu süre zarfında gereken tüm işlemlerin yapılması gerekiyor.

Yerler sınırlı olduğu için bazen kaplıca kartı alınamayabiliyor.

NOİ programı sayesinde kaplıca prosedürleri oldukça ucuza mal oluyor. NOİ, günlük olarak 4,5 leva yemek masraflarını, 15 leva yatak masrafını ve 5 kez teşhis ve tedavi prosedürlerini karşılıyor.

Böylece yaklaşık 15 günlük kaplıca tedavi süreci bir kişiye130 - 140 levaya çıkıyor. Sigortasız olarak gidildiğinde aynı uygulama 300 - 400 levaya mal oluyor.

Haber Kaynak : Zaman.bg
seliora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Üye olmadan yeni konu açıp soru sorabilirsiniz
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:40 AM .


Powered by vBulletin Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.| Bulgaristan |

Bulgaristanbul Site Haritası
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 103, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 62, 85, 59, 66, 60, 61, 68, 63, 64, 65, 83, 73, 67, 69, 70, 71, 72, 87, 77, 74, 75, 76, 78, 79, 80, 82, 91, 89, 86, 88, 90, 92, 94, 98, 95, 97, 96, 99, 105, 106, 100, 101, 104, 107, 108, 109, 112, 110, 113, 111, 114, 115,